Regiment zemské hotovosti

Regiment zemské hotovosti je uskupení sedmi šermířských skupin, které si dává za cíl co nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci regimentu fungujícího v dobách 17. století.
Novodobý Regiment čítá přes šedesát členů, tvořených z větší části samotnými vojáky (pikenýři, mušketýři). Další částí se skládá z důstojníků (bubeníci, vlajkonoši, velitelé jednotlivých sekcí a velitel Regimentu), poslední část tvoří civilní doprovod Regimentu (markytánky).
Mimo boj stavíme funkční dobové stanové ležení.

Kde všude nás můžete vidět?

Regiment zemské hotovosti může navázat na bohaté reference skupin, z nichž je složen. Za svoji doposud nedlouhou historii se však již stačil pevně zapsat mezi největší funkční vojensko historické celky věnující se třicetileté válce v naší republice i v zahraničí. Pravidelně se účastní Valdštejnských slavností na Frýdlantu, Chebu a Jičíně, velkých bitev jako například bitvy na Bílé Hoře a v Rajhradě u Brna a řady dalších podniků většího či menšího rozsahu (Olomouc, Chotěšov, Brandýs nad Labem a další).
Regiment mělo možnost spatřit též zahraniční publikum, neboť ve spolupráci s Altblauregimentem jsme se několikrát zúčastnili bitev v ukrajinském Kamenci Podolském, maďarské Tatě či Nových Zámkách na Slovensku. Spolupráce s agenturou Bohém M. Kněborta také nespočívá pouze ve Valdštejnských slavnostech, nýbrž i v opakovaných výpravách do zahraničí a to jak na velké bitvy jakou je například již i u nás chvalně známá Slag om Grolle, tak i na specifické městské slavnosti Heksenfesten v belgickém Nieuwpoortu.

Akce menšího rozsahu je pak regiment schopen zajistit sám personálně či pod taktovkou některé z členských skupin i organizačně. Tak je tomu již po řadu let s dobýváním hradu Pecka či jednorázově v Praze na Petříně, Proseku nebo ve Vrchlabí.

Náhodné foto:

Dobový tábor Bila_hora_19.-21.9.2014_0427 00356.jpg