Regiment zemské hotovosti

Regiment zemské hotovosti je uskupení osmi šermířských skupin, které si dává za cíl co nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci pěšího regimentu fungujícího v době první poloviny 17. století. Novodobý Regiment čítá přes šedesát členů.

Složen je z prostých vojáků (pikenýrů a mušketýrů) a jejich poddůstojníků, důstojníků a bubeníků. Součástí Regimentu jé též trén, tedy ženy, děti a nebojující muži, kteří vytvářejí zázemí jednotky ve funkčním polním táboře.

Kde všude nás můžete vidět?

Regiment zemské hotovosti se v průběhu svého již více než desetiletého působení účastnil řady historických bitev a slavností na území České republiky, ale i za jejími hranicemi – mj. v Nizozemí, Belgii, Itálii, Polsku, Maďarsku, Slovensku či na Ukrajině.

Z významnějších českých akcí můžeme zdůraznit Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu, Chebu a Jičíně, nebo rekonstrukce bitev na Bílé hoře (1620) či u Jankova (1645). V zahraničí se v posledních letech pravidelně účastníme například rekonstrukce bitvy v nizozemském Grolle (1627) a dobývání maďarského města Tata (1597), či bojů v italském pevnostním městě Palmanova a v nizozemské pevnosti Bourtange.

Některé akce, kterých se účastníme, organizuje též samotný Regiment či jeho členské skupiny. Již tradiční je dobývání hradu Pecka, které probíhá pod taktovkou skupiny Rego. V Polsku se organizačně podílíme na bitvě ve Stargardu. Českou bitvou, která byla zcela v režii Regimentu, se stala akce v Radimi v roce 2015, při níž jsme zdůraznili nejen bojovou stránku našeho regimentu (která je zcela jistě nejvýznamnější), ovšem i další aspekty dobových vojenských ležení. Divákům jsme tak předvedli dobovou kuchyni, prádelnu, hospodu, či hráčský koutek.

 

Náhodné foto:

13_PietaBH_2017 03_restaurantDay_2017 jicin_534