27. 1. 2013 Natáčení pohádky Vílí krev

Zimní měsíce obvykle využíváme k přípravě na nadcházející bitevní sezónu – k šití nových kostýmů, případně nákupu a výrobě dalšího vybavení. V lednu se ovšem část členů Regimentu zemské hotovosti obrnila proti mrazu, vytáhla kožichy, a vydala se do hospody. Máte pravdu, milí čenáři, ani to nezní nijak neobvykle. My jsme tam ovšem vyrazili z vysoce kulturních důvodů – a to natáčet amatérskou fantasy pohádku Vílí krev.

Náš úkol byl poměrně snadný. Měli jsme sedět v historicky vyhlížející krčmě, popíjet pivo na účet režiséra, hrát hazardní hry a tvářit se „dobově“. Není tedy divu, že se nás s touto motivací sešel v onen nedělní večer celkem slušný počet. Ačkoliv má být film pohádkový, je zasazen do historických reálií, které jsme se snažili dodržet, jak jen bylo v našich silách. Děj pohádky je datován na vpád Pasovských roku 1611, takže sehnat odpovídající kostýmy pro nás nebyl příliš velký problém. Většina z nás se ve filmu mihne jen jako komparz v několika scénách, ale někteří zazáří více. Pavel Musílek se představí ve vedlejší roli vyděšeného kluka, feldvébl Myšák se objeví v epizodní roličce zarytého katolíka.

Spolupráce našeho regimentu s filmem se ovšem neomezila jen na tento jeden den. Sýkorka se stala historickou poradkyní, kostymérkou a „verbířkou“ pro natáčení zmiňovaných scén v hospodě, Jirka Pobuda ze skupiny Dačických se osvědčil jako vypravěč, jiní zapůjčili kostýmy a rekvizity.

Jestli se pohádka povedla a jestli na tom Regiment zemské hotovosti má přeci jen také nějakou zásluhu, budete moci sami posoudit na podzim, kdy by měla být Vílí krev hotová a dostupná divákům.

 

Klára Andresová – Sýkorka