Mušketýr

Mušketýři tvořili základ pěších jednotek za třicetileté války. Jméno dostali podle své hlavní zbraně, jíž byla puška dlouhá až 150 cm a těžká 7 kg s kalibrem kolem 2 cm.

Příslušenství k obsluze pušky nosili zavěšené na řemeni zvaném bandalír přehozeném křížem přes rameno, na němuž byly připevněny i odměrky s jednotlivými dávkami prachu.

K podpoře těžké pušky používali mušketýři vidlici zvanou furketa, která za pochodu sloužila zároveň jako hůl. Během války váha mušket klesala a vojáci furkety postupně odkládali. Poboční zbraní mušketýrů byl kord se širší čepelí, šavle nebo tesák a dýka. Tyto zbraně však používali jen tehdy, došlo-li k boje muže proti muži, tedy v největší nouzi.

Jejich hlavním úkolem bylo ničit nepřítele palbou na dálku. Obvykle byla zahajována na vzdálenost menší, než 200 metrů. Mušketýři bojovali v sevřených pravidelných formacích a při střelbě mířili na oddíl nepřítele, nikoli na jednotlivé vojáky. Mušketa byla relativně přesnou zbraní a kulce vystřelené z ní, na rozdíl od jezdecké pistole či krátké ručnice, nemohla plechová zbroj odolat. Když se však nepřítel přiblížil na dosah, mušketýři se ukryli za hradbu pík. Během války se vystřídalo několik způsobů spolupráce píkenýrů a mušketýrů, stejně jako i způsobů palby. Základní a nejstarší byla palba po jednotlivých řadách a vývoj vyvrcholil synchronizovanou salvou tří řad najednou.

Mušketýr se odíval dle dobové módy a vojenský šat se v podstatě příliš nelišil od civilního. I když se móda během dlouhých třiceti let války proměňovala, základní siluetu tvořily široké kalhoty ke kolenům a vypasovaný kabátec. Pěší voják obouval na nohy v šitých lněných či vlněných punčochách, praktické jednoduché nízké boty, protože více času strávil spíše pochodem než bojem. Hlavu mušketýra pokrýval charakteristický široký klobouk stínící sluneční paprsky i chránící před deštěm. Silný filc dovedl ztlumit i slabší úder. Někteří mušketýři si však chránili hlavu pěchotní přilbou podobnou té, jakou nosili pikenýři. Skutečný mušketýr se těm Dumasovým tedy mnoho nepodobal…

Náhodné foto:

13_PietaBH_2017 03_restaurantDay_2017 jicin_534